FA | EN | AR
يکشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٦
جمع بازديدكنندگان امروز: 139
جمع بازديدها تاكنون: 234433


مبحث سقط درمانی با تدبیر مقام معظم رهبری حل و فصل شد

مدیر کل پزشکی قانونی استان سمنان با اشاره به مبحث سقط درمانی گفت: یکی از چالش‌های بزرگ پزشکی قانونی و قضات، بحث سقط درمانی بود و در نهایت نیز این بحث با تدبیر مقام معظم رهبری حل و فصل شد و مسلما حضور دانشمندان علوم دینی و فقها در این همایش، موجب آگاهی پزشکان با مسائل فقهی و رفع ابهامات و چالش‌ها می‌شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، دكتر مهدی نوروزی در حاشيه ششمين همايش سراسري طب و قضا در قم با تاکید بر ضرورت برگزاری همایش فقه و قضا گفت: همایش طب و قضا هر دو سال یکبار توسط سازمان پزشکی قانونی کشور و با همکاری قوه قضائیه برگزار می‌شود و قبل از برگزاری همایش نیز محور‌ها و موضوعات همایش اعلام می‌شود تا بررسی‌ها در موضوعات انجام شود.

وی افزود:‌پس از اعلام محور‌های همایش، پزشکی قانونی استان سمنان جلسات متعددی را با حضور صاحب‌ نظران بخش قضایی استان و کارشناسانی که در این حوزه به فعالیت‌ پژوهشی مشغول هستند برگزار کرد و نتایج این جلسات نیز در قالب دو مقاله با موضوعات بررسی چالش‌های ژنتیکی در سقط جنین درمانی و تکامل مغز و قابلیت مجازات کودکان در همایش طب و قضا ارائه شد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان سمنان با اشاره به مقاله چالش‌های ژنتیکی در سقط جنین درمانی گفت: در حال حاضر باتوجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و به موازات آن پیشرفت بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های که موجب اختلال در کروموزم‌ها و ژ‌ن‌ها می‌شود و شرایط محیطی که موجب بیماری‌های گوناگونی می‌شود تشخیص حرج سخت‌تر از گذشته شده است اما سازمان پزشکی قانونی می‌تواند با بررسی‌های دقیق، این موضوع را برای خانواده‌ها حل کند و نظرات کارشناسی و دقیق در این مورد ارائه دهد.

وی در ادامه با اشاره به مقوله تکامل مغر و قابلیت مجازات کودکان تصریح کرد: بر اساس تحقیقاتی که در کشورهای مختلف انجام شده است، با توجه به وضعیت خون‌رسانی به مغز ممکن نیست که یک شخص قبل از ۱۸سالگی به بلوغ عقلی برسد و عملا بلوغ عقلی انسان قبل از ۱۸ سالگی غیر ممکن است به همین دلیل این موضوع نیز یکی از چالش‌هایی موجود در مورد تحمل کیفر و مجازات افراد زیر ۱۸ سال است.

نوروزی با اشاره به برگزاری ششمین همایش طب و قضا ادامه داد: نیاز به پژوهش و روزآمد بودن علوم پزشکی و تلفیق آن با مسائل حقوقی ضروری است و در این مسئله گر چه از وظایف پزشکی قانونی نیست، اما پزشکی قانونی به منظور رفع ابهامات و چالش‌ها پیش‌قدم شده است تا با تعامل با پژوهشگران قوه‌قضائیه، ‌قوانین وضع شده را با علوم روز تلفیق کند و در نهایت خدمات بهتری به مردم ارائه شود.

وی اظهار کرد:‌ تمام قوانین نظام مقدس جمهوری اسلام ایران برپایه فقه و شرع تدوین شده است و تمامی این قوانین توسط فقهای شورای نگهبان تایید می‌شود بنا بر این برگزاری این همایش در استان قم و حضور و شرکت فعالانه فقهای استان در همایش که موجب حل و فصل شدن بسیاری از ابهامات و چالش‌ها می‌شود بسیار خوب و مفید بود.

نوروزی با اشاره به مبحث سقط درمانی گفت: یکی از چالش‌های بزرگ پزشکی قانونی و قضات، بحث سقط درمانی بود و در نهایت نیز این بحث با تدبیر مقام معظم رهبری حل و فصل شد و مسلما حضور دانشمندان علوم دینی و فقها در این همایش، موجب آگاهی پزشکان با مسائل فقهی و رفع ابهامات و چالش‌ها می‌شود.‎

 Facebook  Twitter  Friend Feed  Delicious  Google Reader ارسال به شبکه‌های اجتماعی
تاریخ انتشار: ٠٠:٥٨ -1396/08/07 کد مطلب :٣٠٠٣٦
  نسخه چاپي

خروج

راهنمای نویسندگان

تاریخ های مهم

گزارش تصویری روز نخست ششمین همایش سراسری طب و قضا

اخبار همایش
نشانی: تهران، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کدپستی: 1114795113
تلفن: 4-55609071، دورنگار: 55608003، تلفن گویا: 55606061
پیام کوتاه: 20001372 ایمیل: info@lmo.ir‬