FA | EN | AR
يکشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٦
جمع بازديدكنندگان امروز: 129
جمع بازديدها تاكنون: 234423


دکتر شحاعی در حاشیه ششمین همایش طب و قضا مطرح کرد: ضرورت تشویق مردم به اهدای جسد

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در حاشیه ششمین همایش سراسری طب و قضا در قم و در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرورت تشویق مردم به اهدای عضو گفت:‌ با توجه به تبلیغات وسیع و گسترده‌ای که در موضوع اهدای عضو انجام شد،‌ مردم استقبال خوبی از این موضوع داشتند و در همین مدت کوتاه ۲۰۰ اهدای عصو انجام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور،‌ دکتر احمد شجاعی در نشست خبری ششمین همایش طب و قضا که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، اظهار کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور به منظور رفع مشکل مراکز آموزشی و تأمین جسد برای دانشگاه ها به موضوع اهدای جسد وارد شده است و تلاش می مند به دانشگاه های علوم پزشکی با تشویق مردم برای اهدای جسد کمک کند.

وی در ادامه در خصوص برگزاری ششمین همایش طب و قضا گفت: همایش علمی طب و قضا با هدف بررسی موضوعات مبتلابه قضات،‌ حقوقدانان و پزشکان قانونی هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و موضوعات این همایش قبل از برگزاری‌های همایش در استان‌ها توسط محققین و کارشناسان مورد مطالعه و بررسی قرار‌ می‌‌گیرد و خلاصه‌ای از نتایج کارگروه‌های استان در همایش ارائه می‌شود.

دکتر شجاعی با بیان این‌که برای همه مسائل قانون وجود دارد افزود: در همه مسائل قانون و مبنای قانونی وجود دارد اما برخی از پزشکان و قضات، برداشت‌های متفاوتی از قانون دارند بنابراین همایش طب و قضا به منظور بررسی و کنکاش این قوانین و تقریب نظرات و برداشت‌ها و ایجاد یک زبان مشترک برگزار می‌شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر ضرورت برگزاری همایش طب و قضا گفت: این جلسات فرصتی برای طرح موضوعات و نزیک کردن موضوعات به یکدگر است تا ضعف‌های قانونی و کمبود‌ها احصا و به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شود و در پایان همایش نیز از نتایج به دست آمده یک دستوالعمل تدوین می‌شود؛ بنابراین برگزاری نشست های تخصصی بسیار ضروری و تاثیرگذار است.

دکتر شجاعی اظهار کرد: واکاوی ابعاد پزشکی، فقهی و حقوقی رشد و کمال عقل، تفسیر و تبیین پزشکی فقهی و حقوقی موضوع «صدمات مسری»، چالش‌های تشخیص «حرج» در سقط درمانی و نحوه مواجهه قضایی با صدمات ساختگی شامل خودزنی و تصادفات ساختگی از‌ محور‌های مورد بحث در این همایش است.

وی در ادامه به برگزار همایش در استان قم اشاره کرد و گفت: باتوجه به حضور فقها و علمای علوم دینی در استان قم و باتوجه به این‌که بسیاری از قوانین ریشه فقهی دارد، برگزاری این نشست در قم و حضور فقها در جلسات بسیار موثر بود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه حضور علما و فقها در همایش طب و قضا یکی از ویژگی‌های ممتاز این همایش بود خاطرنشان کرد: قوانین جمهوری اسلامی با فقه مطابقت دارد اما در برخی از قوانین اختلاف نظر وجود دارد و این لازمه فقه پویای شیعه است.

وی با اشاره به ضرورت تشویق مردم به اهدای عضو گفت:‌ با توجه به تبلیغات وسیع و گسترده‌ای که در موضوع اهدای عضو انجام شد،‌ مردم استقبال خوبی از این موضوع داشتند و در همین مدت کوتاه ۲۰۰ اهدای عصو انجام شد.

دکتر شجاعی با بیان این‌که در سال95، براساس آمار 4405 نقر اقدام به خودکشی کردند اظهار کرد: آمار خودکشی در ایران نسبت به کشور‌های دیگر بسیار اندک است اما باید توجه داشت که انتشار آمار خودکشی و پرداختن به این‌ مسئله اثرات منفی دارد و گاها موجب افزایش آمار خودکشی نیز می‌شود.

وی ادامه داد:‌ اقدامات سازمان پزشکی قانونی در مورد بررسی اجساد فقط ۳ درصد است و بسیاری از اقدامات دیگر سازمان پزشکی قانونی مربوط به مراجعات و درخواست‌های مردم است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: در بسیاری از موارد، اعلام دلیل فوت کمتر از دو ساعت زمان می‌برد اما گاهی اوقات صدمات بسیار جدی تر و شدید‌تر است و ماهیت صدمات به گونه‌ای است که باید مدت زمانی را برای رسیدن به نتایج قطعی صبر کرد و تاخیر سازمان پزشکی قانونی در برخی از پروند‌ها به دلیل شدت صدمات وارده است و رسیدن به نتیجه قطعی است.

 Facebook  Twitter  Friend Feed  Delicious  Google Reader ارسال به شبکه‌های اجتماعی
تاریخ انتشار: ٠٠:٢٨ -1396/08/04 کد مطلب :٣٠٠١١
  نسخه چاپي

خروج

راهنمای نویسندگان

تاریخ های مهم

گزارش تصویری روز نخست ششمین همایش سراسری طب و قضا

اخبار همایش
نشانی: تهران، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کدپستی: 1114795113
تلفن: 4-55609071، دورنگار: 55608003، تلفن گویا: 55606061
پیام کوتاه: 20001372 ایمیل: info@lmo.ir‬